Puitpõrandate vahatamise juhend

PUITPÕRANDATE VAHATAMINE PUUWAX PUUVAHAGA
PUUWAX on looduslik vesibaasiline puuvaha sisepindadele.
KOOSTIS
Vaha koostisosadeks on mesilas –ja karnaubavaha ning vesi. Seega on PUUWAX täielikult lahustivaba.
KASUTUSVALDKONNAD
PUUWAX sobib uute ja vanade laud ning parkettpõrandate viimistlemiseks sisetingimustes. Puuvahaga saab viimistleda nii okaspuitu (mänd,kuusk jne.), kui ka lehtpuitu (tamm,kask,lepp jne.). Põhiline erinevus okas ja lehtpuidu vahatamise vahel on vaha kulu. Kuna lehtpuit on tihedama struktuuriga, siis võtab ta vähem vaha sisse võrreldes okaspuiduga. Vahaga viimistlemine kaitseb puitu ja annab puidule heleda ning läikiva pinna. Vahaga võib viimistleda ka eelnevalt õlitatud puitpindasid.
TINGIMUSED
Puidu pind ei tohi olla kaetud laki ega mõne muu pindmise kaitsevahendiga. Puidu töötlemisel vahaga peab õhu temperatuur olema üle +5 kraadi.
EELTÖÖD
Uued puitpõrandad :
Põrandal ei tohiks olla suuri pragusid, millede kaudu võiks vaha pääseda põranda alla ja seega rikkuda puitu siduvat kihti, või koguni allpool asuvate ruumide lagesid.
Kui põrand on väga ebaühtlane, vana või eelnevalt viimistletud tuleb lihvimist alustada liivapaberiga karedus 36 (vajadusel karedus 16 või 24), seejärel jätkata karedustega 60, 80 ning viimistleda liivapaberiga karedus 100 või 120. Soovi korral võib asendada liivapaberi lihvvõrguga karedus 100 või 120. Uut põrandat, mis on hea kvaliteediga ja sile on soovitatav lihvida liivapaberiga karedus 60, siis karedusega 80 ning lõpuks viimistleda liivapaberi või lihvvõrguga karedus 100-120. Lihvimisel tuleb jälgida, et iga järgnev karedus poleks rohkem kui 20 kareduse ühikut. Äärelihvija kasutamisel on sama reegel. Lihvitud pind tuleb hoolikalt puhastada tolmuimejaga, et eemaldada lihvtolm.
Põrandapraod, mis on väiksemad kui 2mm soovitatakse täita kruntlaki ja puidu peene lihvtolmu (karedus 100-120) seguga. Pärast täitesegu kuivamist lihvitakse pind uuesti liivapaberi või lihvvõrguga karedus 100-120. Vahaga viimistletav puidu pind puhastatakse hoolikalt tolmuimejaga.
PUIDU TÖÖTLEMINE PUUWAX PUUVAHAGA
Enne kasutamist tuleb anumat hoolikalt loksutada. Puuvaha on kohe kasutusvalmis ja ei vaja lahjendamist. Enne vahatamist on soovitatav teha proovivahatamine väikesel pinnal või lauatükil (eriti eksootiliste puiduliikide puhul), et näha tulemust. Vaha kantakse puidu pinnale kas möhäärlabida või poorse kummilabida abil. Jälgi, et põrand oleks vahast täiesti märg. Tavaliselt piisab 2 vahakihist 15-30 minutilise intervalliga. Vaha pealekandmine loetakse lõppenuks, kui põranda pind on vahast küllastunud. Umbes 15-30 minuti pärast peale teise vahakihi pealekandmist tuleb ühtlustada põrand valge poleervildi abil. Vahaei tohi jätta kauemaks põrandale, Vaha muutub paksuks ja kleepuvaks, teda on praktiliselt võimatu ühtlustada ning ära korjata.
Ühtlustamiseks suuremate pindade puhul kasutatakse ketasmasinat (150 p/min.), mille alla asetatakse spetsiaalne poleervildi hoidja. Väikeste pindade puhul kasutatakse varrega ning takjaskinnitusega moppi. Mopi alla asetatakse neljakandiline valge poleervilt. Ühtlustamine poleervildi abil aitab vahal ühtlaselt jaotuda põrandapinnal ning imbuda puidu pooridesse. Üleliigne puidupooridesse mitteimendunud vaha tuleb kindlasti eemaldada hästiimavate poleerlappide abil. Kasutades ketasmasinat asetatakse poleerlapp uue poleervildi peale ning sõidetakse masinaga mitmed korrad üle põranda vahetades vajadusel lappi. Käsitsi üleliigse vaha ärakorjamisel kasutatakse moppi, mille alla on asetadud poleerlapp.
12 tunni möödumisel poleeritakse pinda kuivalt valge poleervildiga või uue poleerlapiga, mis on asetatud poleervildi peale. Niimoodi saavutatakse siidjalt matt läige. Parima poleerimistulem saadakse, kui poleeritakse kõigepealt risti puidusüüd ning seejärel piki puidusüüd.
TINGIMUSED
Leelisega töötlemisel peab temperatuur olema alla 25 C. Vältida tuleb töötlemist päikesega. Tuulutus peab olema piisavalt hea. Piirata võimalikult palju niiskuse juurdepääsu töödeldud pinnale. Kuivamise ajal peab temperatuur olema vähemalt 10 C. Vältida tuleb puiduleelise kokkupuudet klaasi ja metallpindadega. Võimalikud plekid tuleb koheselt eemaldada niiske lapiga.
Enne põranda kasutuselevõttu peaks vahatatudpõrand kuivama vähemalt 24 tundi. Suurema koormusega põranate puhul aga 2-3 päeva. Vahatatud põrandat ei tohiks pesta 14 päeva jooksul. Sel perioodil võib vahatatud põrandat puhastada ainult kuivalt (tolmuimejaga). Kuna vahatatud põrand on esialgu vee pritsmetele tundlik, tuleb põrandale sattunud vesi koheselt kuivatada vastasel korral tekkivad põrandale heledamad laigud. Vahatatud põrandat ei tohiks kinni katta nii, et põrand ei saaks kuivamis protsessis hingata. Seda ei tohiks teha enne, kui kuivpoleerimisest on möödas 48 tundi. Soovitav oleks muidugi üldse mitte põrandat kinni katta ning teha põranda vahatamine antud ruumis viimase tööna enne ruumi kasutuselevõttu.
Töövahendid puhastatakse vee ja seebi abil kohe peale töö lõpetamist.
Tugevalt imavaid puupindasid on soovitatav töödelda eelnevalt PAJUTEX PUUÕLIGA ja seejärel 2 kihti PUUVAX-i.
PEITSITUD PUUPINDADE TÖÖTLEMINE
Puitpinndadele kantakse üks kiht piirituse või veebaasilist peitsi, seejärel 2 kihti PUUWAX-i.
PAKENDID
0,2; 0,5; 1; 5 L purgid
KULU
Töödeldud puitpinnad 8-12 m2 / 1L
Puitmööbel 20-25 m2 / 1L
TEADMISEKS
Rasvaste puuliikide puhul nagu näiteks tiik tuleb eelnevalt puidu pinda puhastada tärpentiiniga.
Puuõli kasutamine enne vahatmist tugevdab vahatatud pinda ja annab tugevama läike.
PUHASTAMINE JA HOOLDUS
Vahatatud pinda puhastatakse vee ja seebi lahusega. Tugevad plekid eemaldatakse tärpentiini abil ning antud kohad vahatatakse uuesti.
Suure kasutuskoormusega põrandate puhul kasutatakse kindlasti hooldusvahatamist vastavalt pindade kulumisele.
HOIDMINE
Vaha tuleb hoida hästi suletud anumas suhteliselt jahedas kohas kuid kaitstud külma eest.
Sellistes tingimustes on vaha säilivusaeg 1 aasta.

SÜTTIMISOHT
Tähelepanu ! Vahased tõõvahendid ( poleervildid, poleerlapid jne.) võivad iseenesest süttida.
Vahased töövahendid tuleb asetada väljaspool hoonet asuvasse kinnisesse veega täidetud anumasse.
Ning anum vastavalt ohutusreeglitele ära viia
ETTEVAATUSABINÕUD
Pealekandmisel kanda esmaseid töökaitsevahendeid (kaitseriietus,kaitsekindad ja näokaitset).Vältida aine aurude sissehingamist ning aine kokkupuudet nahaga. Allaneelamise korral konsulteerida kohe arstiga. Kasutada hea ventilatsiooniga kohtades. Hoida purke lastele kättesaamatus kohas.
JÄÄTMETE KÄSITLEMINE
Tühjad pakendid hävitada vastavalt jäätmekäsitlusele. Allesjäänud toodet mitte kallata kanalisatsiooni ja vältida pinnasesse valgumist