Puitpõrandate õlitamise juhend

PUITPÕRANDATE ÕLITAMINE PAJUTEX PUUÕLIGA
KOOSTIS
PUUÕLI on männivaigu baasil valmistatud puidukaitsevahend, mille hulka on lisatud linaseemneõli.
Külmalt väljapressitud linaseemneõlis säilivad õli entsüümid ja rasvhapped, mis annavad puidu immutamisel loodusliku kaitse.
KASUTUSVALDKONNAD
PUUÕLI sobib uute ja vanade laud ning parkettpõrandate viimistlemiseks sisetingimustes. Puuõliga saab viimistleda nii okaspuitu (mänd,kuusk jne.), kui ka lehtpuitu (tamm,kask,lepp jne.). Põhiline erinevus okas ja lehtpuidu õlitamise vahel on õli kulu ja pealekantavate õlilihtide arv. Kuna lehtpuit on ttihedama struktuuriga, siis võtab ta vähem õli sisse võrreldes okaspuiduga.
TINGIMUSED
Puidu pind ei tohi olla kaetud laki ega vahaga. Puidu töötlemisel PUUÕLI-ga peab õhu temperatuur olema üle +5 kraadi.
EELTÖÖD
Uued puitpõrandad
Põrandal ei tohiks olla suuri pragusid, millede kaudu võiks õli pääseda põranda alla ja seega rikkuda puitu siduvat kihti, või koguni allpool asuvate ruumide lagesid.
Kui põrand on väga ebaühtlane, vana või eelnevalt viimistletud tuleb lihvimist alustada liivapaberiga karedus 36 (vajadusel karedus 16 või 24), seejärel jätkata karedustega 60, 80 ning viimistleda liivapaberiga karedus 100 või 120. Soovi korral võib asendada liivapaberi lihvvõrguga karedus 100 või 120. Uut põrandat, mis on hea kvaliteediga ja sile on soovitatav lihvida liivapaberiga karedus 60, siis karedusega 80 ning lõpuks viimistleda liivapaberi või lihvvõrguga karedus 100-120. Lihvimisel tuleb jälgida, et iga järgnev karedus poleks rohkem kui 20 kareduse ühikut. Äärelihvija kasutamisel on sama reegel. Lihvitud pind tuleb hoolikalt puhastada tolmuimejaga, et eemaldada lihvtolm.
Põrandapraod, mis on väiksemad kui 2mm soovitatakse täita kruntlaki ja puidu peene lihvtolmu (karedus 100-120) seguga. Pärast täitesegu kuivamist lihvitakse pind uuesti liivapaberi või lihvvõrguga karedus 100-120. Õliga viimistletav puidu pind puhastatakse hoolikalt tolmuimejaga.

OKASPUIDU TÖÖTLEMINE TREMAX PUIDULEELISEGA
Kuna õlid ei sisalda päikese UV-kiirguse kaitset, on soovitatav okaspuidu pind katta spetsiaalse puiduleelisega. Töödeldes puitu leelisega hoitakse ära puidu tumenemine päikese mõjul. Puiduleelis avab paremini puidu poorid ning tänu sellele imendub ka õli paremini puidu pooridesse. Kui okaspuit on eelnevalt leelisega töödeldud saadakse tugevam ja ühtlasem õli toon. Puiduleelis on mõeldud ainult okaspuidu töötlemiseks, lehtpuidu puhul ei tohi seda kasutada. Leelise kasutamisel lehtpuidule muutub puidu pind tumedaks. Vahtra pind muutub leelise kasutamisel koguni punaseks!
Tutvu kasutamisjuhendiga.
PUIDU TÖÖTLEMINE PAJUTEX PUUÕLIGA
Enne kasutamist tuleb anumat hoolikalt loksutada. PUUÕLI on kohe kasutusvalmis ja ei vaja lahjendamist. Enne õlitamist on soovitatav teha prooviõlitamine väikesel pinnal või lauatükil (eriti eksootiliste puiduliikide puhul), et näha tulemust. Õli kantakse puidu pinnale kas möhäärlabida või poorse kummilabida abil. PUUÕLI kantakse puidu puidu pinnale niipalju kui puit vastu võtab. Seega puidu poorid peavad saama õli täis. Jälgi, et põrand oleks õlist täiesti märg. Okaspuidu puhul piisab tavaliselt 3 õlikihist 30 minutiliste intervallidega. Õli pealekandmine loetakse lõppenuks, kui põranda pind on õlist küllastunud, õli ei imendu enam puidu pooridesse. Umbes 30 minuti pärast peale viimast õli pealekandmist tuleb ühtlustada põrand punase poleervildi abil. Õli ei tohi jätta kauemaks põrandale, õli muutub paksuks ja kleepuvaks, teda on praktiliselt võimatu ühtlustada ning ära korjata. Kõige suurem viga õlitamise puhul ongi üleliigse õli jätmine põrandale. Ühtlustamiseks suuremate pindade puhul kasutatakse ketasmasinat (150 p/min.), mille alla asetatakse spetsiaalne poleervildi hoidja. Väikeste pindade puhul kasutatakse varrega ning takjaskinnitusega moppi. Mopi alla asetatakse neljakandiline punane poleervilt. Ühtlustamine poleervildi abil aitab õlil ühtlaselt jaotuda põrandapinnal ning imbuda puidu pooridesse. Üleliigne puidupooridesse mitteimendunud õli tuleb kindlasti eemaldada hästiimavate poleerlappide abil. Kasutades ketasmasinat asetatakse poleerlapp uue poleervildi peale ning sõidetakse masinaga mitmed korrad üle põranda vahetades vajadusel lappi. Käsitsi üleliigse õli ärakorjamisel kasutatakse moppi, mille alla on asetadud poleerlapp.
12 tunni möödumisel poleeritakse pinda kuivalt valge poleervildiga või uue poleerlapiga, mis on asetatud poleervildi peale. Niimoodi saavutatakse siidjalt matt läige. Parima poleerimistulem saadakse, kui poleeritakse kõigepealt risti puidusüüd ning seejärel piki puidusüüd.

KUIVAMISAEG
Enne põranda kasutuselevõttu peaks õlitatudpõrand kuivama vähemalt 24 tundi. Suurema koormusega põranate puhul aga 2-3 päeva. Õlitatud põrandat ei tohiks pesta 14 päeva jooksul. Sel perioodil võib õlitatud põrandat puhastada ainult kuivalt (tolmuimejaga). Kuna õlitatud põrand on esialgu vee pritsmetele tundlik, tuleb põrandale sattunud vesi koheselt kuivatada vastasel korral tekkivad põrandale heledamad laigud. Õlitatud põrandat ei tohiks kinni katta nii, et põrand ei saaks kuivamis protsessis hingata. Seda ei tohiks teha enne, kui kuivpoleerimisest on möödas 48 tundi. Soovitav oleks muidugi üldse mitte põrandat kinni katta ning teha põranda õlitamine antud ruumis viimase tööna enne ruumi kasutuselevõttu.
Soovi korral võib õliga viimistletud puitu ka vahatada loodusliku vahaga PUUWAX. PUUVAX-i võib peale kanda alles 3-4 ööpäeva möödudes. Tutvu kasutamisjuhendiga.
Töövahendid puhastatakse lakibensiini või tärpentiini abil kohe peale töö lõpetamist.

VÄRVITOONID
Natural
Valge
PAKENDID
1; 5 L purgid
KULU
Töödeldud puitpinnad 6 – 12 m2 / 1L
SÜTTIMISOHT
Tähelepanu ! Õlised tõõvahendid ( poleervildid, poleerlapid jne.) võivad iseenesest süttida.
Õlised töövahendid tuleb asetada väljaspool hoonet asuvasse kinnisesse veega täidetud anumasse.
Ning anum vastavalt ohutusreeglitele ära viia
ETTEVAATUSABINÕUD
Pealekandmisel kanda esmaseid töökaitsevahendeid (kaitseriietus,kaitsekindad ja näokaitset).Vältida aine aurude sissehingamist ning aine kokkupuudet nahaga. Allaneelamise korral konsulteerida kohe arstiga. Süttimisoht. Kasutada hea ventilatsiooniga kohtades. Hoida purke lastele kättesaamatus kohas.
JÄÄTMETE KÄSITLEMINE
Tühjad pakendid hävitada vastavalt jäätmekäsitlusele. Allesjäänud toodet mitte kallata kanalisatsiooni ja vältida pinnasesse valgumist